Go2Signals firmy PROCITEC GmbH to zaawansowane rozwiązania programowe, przeznaczone do obróbki i dekodowania sygnałów radiowych. Obróbka sygnałów radiowych może odbywać się zależnie od potrzeb i możliwości użytkowników w trybach ręcznych lub zautomatyzowanych. Jeden z użytkowników DK8OK podzielił się ciekawymi uwagami i wideoprezentacją (poniżej) systemów go2SIGNALS.
go2Decode - Samodzielne oprogramowanie do demodulacji, dekodowania, wykrywania mowy, rejestracji sygnałów, analizy i rozwoju nowych dekoderów.
Rozpoznanie - Demodulacja - Dekodowanie
Broszura Techniczna go2Decode Lista Dekoderów STD * Lista Dekoderów MIL * Lista Dekoderów PMR
Oprogramowanie umożliwia analizę nowych emisji, także w sposób zautomatyzowany dzięki czemu zwiększa się efektywność pracy. System zawiera bazę danych zawierającą informacje m.in. o znanych modemach standardowych. Poprzez wprowadzenie informacji o nowych parametrach / modemach, możliwa jest adaptacja do ręcznego i automatycznego dekodowania nowych sygnałów.
Główne cechy
- Automatyczna produkcja sygnału
Automatyczne wykrywanie sygnału głosowego, wykrywanie modulacji i demodulacja
Sygnał wyzwalany (blokada szumów, rozpoznany protokół, nieznany sygnał) rejestracja AF i IF
Buforowanie sygnałów z automatycznym odtwarzaniem wewnętrznym w celu bezstratnego rozpoznawania i dekodowania (produkcja od pierwszego bitu)
- Obszerna lista protokołów komunikacyjnych
Rozszerzalna przez użytkownika biblioteka dekodera ze zintegrowanymi narzędziami programistycznymi i łatwym w użyciu językiem opisu dekodera (DDL)
Wiele w pełni automatycznych trybów. Autonomiczne wykrywanie używanych trybów transmisji i alfabetów
Duży zestaw dowolnie parametryzowanych uniwersalnych demodulatorów z wykorzystaniem wysokiej jakości filtrów, miękkiej decyzji i kontroli wyjścia dekodera
- Ręczna analiza sygnału
Różne funkcje kursora ze specjalnymi funkcjami pomiarowymi (krzyżowanie, harmoniczne, wybór, wyśrodkowanie, ...)
Wiele zintegrowanych specjalnych funkcji analizy sygnałów, takich jak kwadracja sygnału, synchronizacja strumienia bitów,…
Optymalizacja procesu demodulacji i dekodowania poprzez analizę przetwarzania
- Otwarte interfejsy sygnałów i wyników
Uniwersalne sterowanie odbiornikiem z otwartą obsługą ExtIO, obsługiwanych jest wiele modeli odbiorników różnych producentów
W pełni kompatybilny z innymi produktami go2SIGNALS do wymiany dekoderów, zapisów i wyników w celu dalszej automatycznej produkcji lub analizy strumienia bitów
Przegląd
Rosnąca gęstość sygnałów, rosnąca złożoność i stosowanie zmodyfikowanych standardowych modemów stanowią coraz większe wyzwanie. Aby sprostać tym wyzwaniom związanym z monitorowaniem i przechwytywaniem sygnałów, konieczne jest zautomatyzowanie przetwarzania sygnałów będących przedmiotem zainteresowania oraz skoncentrowanie się na analizie i dekodowaniu nowych, niezidentyfikowanych emisji. Generując więcej wyników, zastosowanie naszego rozwiązania go2MONITOR zmniejsza rutynowe obciążenie pracą, przetwarzając znane sygnały w oparciu o zadania i automatycznie. Dlatego wysoko wykształceni specjaliści mogą skupić się na analizie i określaniu parametrów technicznych i ustawień nowych, niezidentyfikowanych sygnałów i nieznanych modemów.
go2DECODE zapewnia wszystkie funkcje i kompleksowe narzędzia analityczne do rozpoznawania modemów, analizowania sygnałów, dostosowywania parametrów demodulatora, opracowywania nowych dekoderów, konfigurowania nowych protokołów i tworzenia zadań monitorowania w celu włączenia ich do bazy wiedzy do przyszłego automatycznego przetwarzania.
W ten sposób wiedza i doświadczenie analityków zostaje włączone do wszystkich rozwiązań monitorowania opartych na produktach go2SIGNALS do przyszłego automatycznego przetwarzania.
Funkcje
Automatyczne rozpoznawanie i dekodowanie
Praca w zmieniających się scenariuszach wymaga dekodera z automatycznym rozpoznawaniem modemu, aby bezstratnie przetwarzać każdy sygnał będący przedmiotem zainteresowania. Dlatego go2DECODE sprawdza kroki wejściowe dla predefiniowanych typów modemów w następujących krokach:
- wykrycie
- automatyczne rozpoznawanie
- demodulacja i dekodowanie.
Charakterystyki sygnałów (np. Częstotliwość środkowa i szybkość symboli) są określane i wyświetlane. Dekodowany tekst będzie wyświetlany jako zwykły tekst lub jako sformatowany strumień XML. go2DECODE stale buforuje przychodzący sygnał. Buforowanie umożliwia bezstratną demodulację i dekodowanie pod względem czasu.
Z powodu tego wielopoziomowego procesu klasyfikacja modulacji, rozpoznawanie modemu i pełna produkcja mogą być realizowane za pomocą go2DECODE. Zatem nawet niepełne etapy przetwarzania prowadzą do częściowych wyników. Kryterium jakości wszystkich wyników jest obliczane i wyświetlane. Aby uzyskać najlepsze wyniki, demodulatory wspomagane kodem i demodulatory z miękką decyzją są implementowane w dekoderach, jeśli są obsługiwane przez protokół transmisji.
Ręczna analiza sygnału
Dokładne pomiary można uzyskać za pomocą wyświetlaczy analizy sygnałów dostarczonych przez go2DECODE. Dostępne są wszystkie ważne narzędzia potrzebne do określenia charakterystyki sygnału:
- Wyświetlanie widma
- Wyświetlanie spektrum / sonagramu (spektrogramu)
- Wyświetlanie autokorelacji
- Wyświetlanie konstelacji
- Wyświetlanie czasu
- Wyświetlanie analizy (do równoczesnej interpretacji wielkości, częstotliwości i fazy sygnału, aby uzyskać pierwsze wrażenie zastosowanej modulacji)
- Wyświetlacz piekła
- Wyświetlanie bitów
Wyświetla bity i pokazuje informacje o używanym kodowaniu. Każdy wyświetlacz można dowolnie parametryzować i oferuje wiele różnych funkcji kursorów (takich jak kursory krzyżowe lub harmoniczne). Ten potężny zestaw narzędzi można również wykorzystać do uzyskania wymaganych parametrów sygnału do skonfigurowania nowych demodulatorów dla własnych dekoderów (modemów).
Język opisu dekodera (DDL)
Jako wyjątkowa funkcja go2DECODE umożliwia użytkownikowi edycję i rozszerzenie istniejącej biblioteki dekodera. Korzystając ze zintegrowanych funkcji programistycznych dekodera, można łatwo opracowywać nowe lub modyfikować istniejące dekodery i używać ich wraz ze zintegrowanymi uniwersalnymi demodulatorami.
Rozwijający się ewolucyjny język opisu dekodera (DDL) jest szczególnie odpowiednim zestawem narzędzi do tego zadania. Ponad 100 poleceń, np. do wstępnego przetwarzania, wyszukiwania, odczytu, transformacji, korekcji błędów i formatowania wyjściowego można łatwo nauczyć się i używać go jak standardowego języka programowania.
Zestaw poleceń jest przeznaczony nie tylko do zwykłego wykrywania i synchronizacji zadań, ale także do złożonych metod dekodowania kanałów. Dostarczone dekodery zostały utworzone na tej samej podstawie; z dostępnym kodem źródłowym użytkownicy mogą je łatwo dostosowywać lub wykorzystywać jako modele własnych rozwiązań.
Dekodery można zainstalować w innych instalacjach go2SIGNALS (np. Go2MONITOR) oraz w innych systemach monitorowania radiowego wykorzystujących tę samą technologię. W oparciu o technologię DDL łatwo jest również zintegrować dekodery napisane w C, C ++ lub innych językach programowania
Wyzwalanie rejestrowania sygnałów i bitów
Oprócz demodulacji i dekodowania sygnałów radiowych, rejestracja sygnałów jest ważnym zastosowaniem w codziennym użytkowaniu. Nagrywanie sygnału daje nie tylko materiał do ręcznych analiz technicznych, ale także do archiwizacji interesujących sygnałów. go2DECODE umożliwia rejestrowanie zarówno IF, jak i AF po demodulacji.
Nagrania są uruchamiane i zatrzymywane albo przez automatyczne wyzwalacze, albo ręcznie przez operatora. Wyzwalacze obsługiwane przez go2DECODE to:
- konfigurowalna blokada szumów
- wykrywanie sygnału
- rozpoznawanie modemu
- wykrywanie mowy
go2DECODE może nagrywać demodulowany strumień bitów do pliku txt lub do specjalnego formatu pliku, który zawiera dodatkowe metadane, takie jak jakość każdego bitu.
Przetwarzanie sygnałów mowy
Zintegrowany jest potężny moduł wykrywania mowy. Algorytmy przetwarzania mowy go2DECODE są niewrażliwe na zakłócenia, takie jak zakłócenia szerokopasmowe wywołane burzą.
Sam poziom czułości można sparametryzować. Oprócz decyzji „mowa tak lub nie” moduł określa wartości częstotliwości nominalnej, wysokości głosu i rodzaju modulacji.
Transmisję mowy można demodulować i przechowywać w plikach audio w celu odsłuchania i dalszego przetwarzania. Wszystko to odbywa się w czasie rzeczywistym i jest dostosowane do typowego scenariusza sygnału COMINT.
Opcjonalne narzędzia
DANA (cyfrowy analogowy interfejs audio)
DANA to najlepsze narzędzie do zarządzania źródłami danych, umożliwiające łatwy wybór różnych źródeł sygnału. Do wyboru są dwa źródła sygnału:
- Sygnały analogowe z karty dźwiękowej
- Pliki Wav (IQ, real) i RAW.
Można odtwarzać pojedyncze pliki lub listę odtwarzania. Dostępne są różnorodne pomocne ustawienia dla konwersji częstotliwości próbkowania, filtrowania, usuwania DC, dublowania, wyboru źródła czasu, strojenia częstotliwości środkowej, konfiguracji karty dźwiękowej, automatycznego opróżniania bufora na końcu pliku, trybu pętli i pre-demodulacji FM.
PMO (Production Memory Observer)
Narzędzie PMO może służyć do zarządzania mocą wyjściową dekodera. Nagrania AF, nagrania IF, wyniki binarne i wyniki produkcji są wyświetlane na uporządkowanej liście i pozwalają użytkownikowi wybrać określone dane w wygodny sposób. Narzędzia menu kontekstowego, które będą wyświetlane po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, można skonfigurować tak, aby zawierały skrót do eksportu do:
- Odtwórz nagranie audio
- Wyświetl wyjście dekodera
- Odtwarzaj nagrania IF (może z DANA)
- Wyświetl dane binarne za pomocą przeglądarki szesnastkowej
- Zadzwoń do narzędzia do przetwarzania końcowego
- ...
SOMO (część wersji profesjonalnej)
Generowanie sygnałów MOdulowanych na podstawie oprogramowania. SOMO to zaawansowany generator sygnałów do szkolenia operatorów, symulacji i testowania.
- Szeroki zakres generatorów modulacji (ASK, FSK, PSK, QAM, OFDM, wielokanałowy, analogowy, ...)
- Złożone scenariusze sygnałów z kilkoma sygnałami generowanymi równolegle
- Sygnały serii z kształtowaniem serii
- Sygnały wielokanałowe z maksymalnie 64 kanałami
- Konfigurowalne parametry modulacji
- Zmienne standardy kodowania z edytowalnym tekstem lub wzorem binarnym do kodowania
- Szerokość pasma generatora 20/40 kHz w trybie online
- Regulowany poziom hałasu
- Działa na sprzęcie COTS, wyjściowej karcie dźwiękowej lub pliku audio
- Symulacja kanału HF (zanikanie i szum wielościeżkowy)
Debuger DDL (część wersji profesjonalnej)
Profesjonalny debugger specjalizujący się w tworzeniu dekoderów DDL. Funkcja debugowania służy do szczegółowej weryfikacji dekoderów wykonywalnych. W trybie zaawansowanym debugger dekodera może być obsługiwany z dalszą analizą możliwości w środowisku z uruchomionymi wszystkimi komponentami przetwarzania sygnałów.
- Testowanie izolowanych sekcji dekodera
- Weryfikacja wyników pośrednich
- Przechodzenie przez kod źródłowy wiersz po wierszu
- Monitorowanie zmiennych i pośrednich buforów na każdym kroku
- Zmiana wartości zmiennych na dowolnym etapie
- Definiowanie punktów przerwania w programie, aby zatrzymać ciągłą pracę
- Uruchamianie dekoderów niezależnie od prędkości transmisji w czasie rzeczywistym (tj. Szybciej lub wolniej)
Dane techniczne
Pozyskiwanie danych
Cyfrowy strumień IF (złożony I / Q pasma podstawowego)Karta dźwiękowa (rzeczywista lub złożona)Cyfrowy AF (WAV 8, 16, 32 bity)Inne na zamówienie
Lokalizacja
Angielski lub niemieckiInne na zamówienie
Dokumentacja
PDF Instrukcja obsługi / PDF Pomoc online
Zalecany sprzęt komputerowy
Notebook lub komputer stacjonarny; Procesor: Intel i5, min. 2 GHzPamięć: ≥ 2 GB RAM, HDD: ≥ 10 GBRozdzielczość ekranu min. 1280 x 1024 pikseliKarta dźwiękowa dla analogowego wejścia IF, 1 GBit / s Ethernet dla cyfrowego wejścia IF
OS
INSTRUKCJA OBSŁUGI go2DECODEWindows 7 SP1 (z łatą Microsoft Windows KB2999226) / 10, 64-bitowyLinux (CentOS 7) 64-bitowy
Trening
Ten kurs szkoleniowy przybliża uczestnikowi wszystkie komponenty i funkcje go2DECODE oraz ich praktyczne zastosowanie. Koncentruje się na dostarczeniu podstawowej wiedzy na temat modulacji cyfrowej i korzystania z dostępnych narzędzi analizy sygnałów. Konfiguracja i ustawienie parametrów demodulatorów i dekoderów do automatycznego wykrywania nowych modemów zostaną zbadane bardziej szczegółowo. Umiejętności zostaną zdobyte w praktycznych, autentycznych sytuacjach przy użyciu nagrań na żywo.
Szkolenie oferuje możliwość obsługi indywidualnych zadań i zapytań, a także omawiania próbek sygnałów dostarczonych przez uczestników.
Treść szkolenia:
- Zakres zastosowania go2DECODE
- Wprowadzenie do interfejsu użytkownika
- Podstawy cyfrowej modulacji sygnału
- Wykorzystanie funkcji analizy sygnałów
- Tworzenie nowych trybów transmisji do automatycznego wykrywania i produkcji
Dekoder Opis Szkolenie językowe
W tym szkoleniu uczestnicy zapoznają się z podstawami języka opisu dekodera (DDL). Podstawowe funkcje zostaną szczegółowo wyjaśnione, a polecenia tego łatwego do nauczenia się języka programowania zostaną wyjaśnione.
Bazując na wcześniejszej wiedzy uczestnika na temat zasad kodowania kanału i podstaw procedur bitowej korekcji błędów, istniejące dekodery zostaną zmodyfikowane i dostosowane do indywidualnych wymagań. Po tym szkoleniu uczestnicy będą mogli modyfikować i tworzyć nowe dekodery. Szkolenie skierowane jest do pracowników technicznych zaznajomionych z programowaniem, modyfikacją i adaptacją oprogramowania do dekodowania sygnałów.
Treść szkolenia:
- Tworzenie i modyfikacja dekoderów
- Struktura programu, funkcja oraz polecenia i interfejsy DDL
- Korzystanie z funkcji debugowania dekodera
- Ćwiczenie praktyczne: pisanie prostego dekodera
- Metody rozpoznawania i korekcji błędów bitów